Teknik Analiz > Ayı ve Boğa Piyasaları Nedir?Kripto para veya forex piyasasında trader iseniz, ya da akşamları Bloomberg TV’yi açıp piyasa yorumlarını izliyorsanız ayı piyasası veya boğa piyasası olarak adlandırılan terimlerle çok kez karşılaşmışsınızdır. İngilizce hali “bull” ve “bear” olan boğa ve ayı terimleri, piyasa koşullarını tanımlamak için kullanılır. Pazarın yönü yatırımınızı etkileyen başlıca faktör olduğundan, terimlerin ne anlama geldiğini bilmek oldukça önemlidir.

Eğer piyasa yukarı yönde ise; yani yatırımın yapıldığı enstrümanın fiyatı, hisse senedi fiyatları yükseliyor ve yatırımcıların daha yüksek getiri beklediğine olan güveni her geçen gün artıyor ise buna boğa piyasası denir. Aksine, eğer piyasa aşağı yönde ise; yani yatırımın yapıldığı enstrümanın fiyatı, hisse senetleri düşüyor ve yatırımcılar paralarını piyasadan yoğun bir şekilde çekiyorlar ise buna ayı piyasası denir.

Yükseliş ve düşüşe iki hayvan isminin konulmasının sebebi her iki hayvanın da rakiplerine saldırmak için farklı yolları olması ile alakalıdır. Boğa boynuzlarını yukarı doğru kaldırarak rakibini havaya fırlatır, ayı ise pençelerini aşağıya doğru kaydırır.

Şimdi, boğa ve ayı piyasasının detaylarına inelim ve yatırımcı olarak sizi nasıl etkilediğine bakalım.Boğa Piyasası Nedir?

En basit haliyle boğa, yükseltmekte olan piyasayı ifade eder. Örneğin bir hisse senedi yükseliş gösteriyorsa yatırımcılar, yükseliş eğiliminin uzun vadede devam edeceğine dair olumlu beklentilere girebilir. Bu, piyasanın boğa yönlü olacağını ummaktır. Boğa piyasaları aylarca hatta yıllarca sürebilir.

"Boğa piyasası" terimi genellikle borsa için kullanılsa da tahviller, emlak, para birimleri ve emtialar gibi alınıp satılan her şeyde kullanılır.

Boğa piyasası olduğunda yatırımcılar olumludur ve aralarında bir güven vardır. Boğa piyasasına katılan her trader’a sürü denir. Trader’lar piyasanın boğa yönlü trend’ine ayak uydururlar. Bu, o enstrümanı (veya hisse senedini) satın almak için en iyi ve en kolay zamandır çünkü her şey yolunda gider. Fakat boğa piyasaları sonsuza kadar sürmez ve bazen enstrüman aşırı değerlenirse bu tehlikeli durumlara yol açabilir. Yani, boğa piyasası zirveye yaklaştıkça riskler de artar.

Boğa piyasaları genellikle ayı piyasalarından çok daha uzun sürelidir ve daha büyük getirilere sahiptir.Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası tanımı boğa piyasasının tam tersidir. En basit haliyle ayı, düşüşte olan piyasayı ifade eder. Ayı piyasası finansal enstrümanın kötü ekonomisini, durgunluğunu ve düşüşünü ifade eder. Piyasa ayı eğiliminde olduğunda, yatırımcının davranışı fiyatların düşmesi korkusundan dolayı oldukça karamsar olduğu anlamına gelir ve bu da eğilimin daha uzun süre devam etmesine sebep olur.

Piyasanın düşüşü, bireylerin bu davranışı nasıl algıladığından etkilendiğinden ve belirlendiğinden, yatırımcı psikolojisi ve hissiyatı piyasanın düşüp düşmeyeceğini etkiler. Genellikle bir ayı piyasası, yatırımcıların trend’in aşağı yönde olacağına dair olan inancı ve tedirginliği nedeniyle devam eder.

Ayı piyasaları boğa piyasalarına kıyasla daha kısa ve şiddetlidir. Çoğu durumda, insanlar bir ayı piyasasında olduklarını fark ettiklerinde ve gerginleşmeye başladığında, muhtemelen bir boğa piyasasının başlangıcı da yakındır.

Sonuç

Bu yazıyla beraber, borsada sıkça kullanılan boğa ve ayı terimlerini öğrendik. Bir teknik analiz konusu olan destek ve direnç kavramlarıyla daha iyi yorumlayabileceğiniz boğa ve ayı piyasaları, iyi yorumlandığında kazanç sağlayabileceğiniz ve riski erkenden görebileceğiniz iyi bir yoldur.

Destek ve direnci derinlemesine ele aldığımız “Destek ve Direnç Nedir?” yazısını okumak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.