Teknik Analiz > Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nedir?


Bu yazıda teknik analizin en popüler indikatörlerinden Hareketli Ortalama’nın bir türü olan Basit Hareketli Ortalama’ya (Simple Moving Average – SMA) değineceğiz. Hareketli Ortalama’nın ne olduğuna, türlerine ve önemine değindiğimiz yazı için buraya tıklayınız.

Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nedir?

Basit Hareketli Ortalama, bir paritenin belirli zaman dilimi içerisindeki ortalama fiyatı hesaplanarak bulunur. Basit Hareketli Ortalama genellikle kapanış fiyatı baz alınarak, seçili zaman dilimindeki kapanış fiyatlarının toplanıp seçili zaman dilimine bölünmesiyle bulunur. Yani veri toplamı veri sayısına bölünmesiyle Basit Hareketli Ortalama elde edilir.

Örneğin 10 günlük bir Basit Hareketli Ortalama (SMA), son 10 güne ait kapanış fiyatlarının toplanıp 10’a bölünmesiyle ortaya çıkar.

Bir sonraki günün SMA’sı, yine o günden geriye son 10 günün kapanış fiyatlarının 10’a bölünmesiyle bulunabilir. Yani oluşan her yeni fiyat yeni bir hareketli ortalama değeri verecektir.

Basit Hareketli Ortalama, Hareketli Ortalama’nın en basit halidir. Hesaplanması oldukça kolaydır.

Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nasıl Hesaplanır?

Örneğin, BTC paritesinin son 10 günlük SMA’sını hesaplamak istiyorsunuz. BTC’nin son 10 günlük kapanış fiyatı ise aşağıdaki gibi:

1 Gün Önce: 10$
2 Gün Önce: 13$
3 Gün Önce: 9$
4 Gün Önce: 14$
5 Gün Önce: 15$
6 Gün Önce: 24$
7 Gün Önce: 28$
8 Gün Önce: 40$
9 Gün Önce: 65$
10 Gün Önce: 62$

Bu örneğe bakılırarak son 10 günlük SMA hesaplamak istediğimizde, buradaki fiyatların hepsini topladığımızda 280$ olur. Bunu 10’a böldüğümüzde de 28 sayısını elde ederiz. Yani son BTC paritesinin 10 günlük SMA’sı 28.

Bir sonraki güne geçtiğimizde SMA değişir. Hesaplamak için 10 gün önceki (yukarıdaki tabloda bulunan 62$ değeri) BTC fiyatı hesaplamadan çıkarılır ve tabloya “1 Gün Önce” olarak yeni bir fiyat eklenir. Aynı aşağıdaki gibi:

1 Gün Önce: 14$
2 Gün Önce: 10$
3 Gün Önce: 13$
4 Gün Önce: 9$
5 Gün Önce: 14$
6 Gün Önce: 15$
7 Gün Önce: 24$
8 Gün Önce: 28$
9 Gün Önce: 40$
10 Gün Önce: 65$

Şimdi ise yeni SMA’mız 23.2 oldu. İşte Basit Hareketli Ortalama’yı bulmak bu kadar kolay. İsmi gibi basit bir Hareketli Ortalama türü.

Sonuç

Bu yazıda bir Hareketli Ortalama türü olan Basit Hareketli Ortalama’nın ne olduğuna ve nasıl hesaplandığını öğrendik.

Basit Hareketli Ortalama her ne kadar hesaplanması kolay olsa da uzun zaman dilimli sonuçlarda sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Çünkü veri toplamını veri sayısına bölmek tüm günlerin kapanış fiyatlarına aynı oranda önem verilmesine sebep olur. O yüzden Basit Hareketli Ortalama’yı, hesaplamak istediğiniz paritenin kısa zaman diliminde kullanmanız hem daha sağlıklı, hem de hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Diğer Hareketli Ortalama türü olan Üstel Hareketli Ortalama (EMA)’yı öğrenmek isterseniz bu bağlantıya tıklayarak yazıyı okumaya gidebilirsiniz.