Teknik Analiz > Bayrak ve Flama Formasyonları Üzerine Detaylı Rehber


Bayrak ve Flama formasyonları bir devam formasyonudur. Yani yukarı veya aşağı yönlü oluşan bir trendin yavaşladığını fakat trend yönünde devam edeceği ile ilgili güçlü bir sinyal verir.

Bu yazıyla beraber Bayrak ve Flama formasyonunu öğrenmiş, grafik üzerinde kolayca tespit edebiliyor olacaksınız.

Bayrak FormasyonuFormasyona “bayrak formasyonu” denmesinin sebebi grafikte oluşan şeklin yukarıdan ve aşağıdan bakıldığında direkli bir bayrağa benzemesi nedeniyledir.

Yukarıdaki görseli baz alırsak; Sert bir düşüş veya yükseliş gerçekleştiren fiyatta (1 numara) bir kırılma gerçekleşir ve kısa süreli bir duraklama oluşur. Duraklama bayrak şeklini alır (2 numara). Bu duraklama düşüşte veya yükselişte başlayan trendin tam tersi yönündedir. Fiyat biraz dinlendikten sonra trend aynı yönde (3 numara) devam eder.

Formasyon başlangıcında görülen bayrağın direği formasyonun bitiş noktasına paralel çizilmektedir. Bu sayede hedef fiyat tahmin edilmektedir.

Flama Formasyonu

Şekil olarak flamaya benzeyen Flama Formasyonu, bayrak formasyonu ile benzer bir oluşum süreci gösterir.

Flama Formasyonu aynı Bayrak Formasyonu gibi yukarı veya aşağı yönde giden bir trendin duraklaması fakat yine aynı trend yönünde devam edeceği sinyalini verir. Düşüş veya yükseliş yönündeki fiyat duraklama aşamasındayken alıcılar veya satıcılar harekete geçmeye karar verir ve fiyat flama oluşumunun dışına çıkarak trend yönünde devam eder.Yukarıdaki görseli baz alırsak; Flamanın direği yukarı veya aşağı trend yönünde oluştuktan (1 numara) sonra fiyat ikizkenar üçken şeklinde bir flama şeklini alıyor (2 numara) ve durgulaşıyor. Flama şeklini alan fiyat gittikçe daralır ve dip ile tepe arasındaki fiyat farkı kapanıyor. Daha sonrasında durgunlaşan fiyatta alıcılar veya satıcılar harekete geçiyor (3 numara) ve fiyat trend yönünde devam ediyor.

Sonuç

Bayrak ve flama formasyonları piyasada sıkça görülen ve güvenirliği yüksek formasyonlardandır. Her ikisi de genellikle trendlerin ortalarında gözükür ve amaçları düşüş veya yükseliş sırasında fiyatın nefes alması, duraklamasıdır.

Bu yazıyla beraber Bayrak ve Flama formasyonlarını öğrendik ve grafik üzerinde inceledik. Daha fazla teknik analiz konulu yazı okumak isterseniz Alien Akademi’yi ziyaret etmeyi unutmayın.