Trader > Daha Başarılı Trade Yapmak için 7 Önemli Uygulama

Günde kaç kez telefonunuza bakıyor veya gününüzün kaç saatini web uygulamaları üzerinde geçiriyorsunuz? Bir trader olarak hangi uygulamaları hangi amaç ile kullanmalısınız? Trader, gününün büyük kısmını ekran başında geçirmek zorunda kalır. Fakat bazı mobil ve web uygulamaları ile hem daha efektif ve otonom bir süreç oluşturabilir hem de kişisel işlerine daha çok zaman ayırabilirler. 

Trader’ların daha efektif olmasını sağlayacak uygulamalardan bahsetmeden önce psychtrader.com’un kurucusu olan Darren Miller’ın trader ve trade kavramı hakkında verdiği bazı anekdotları incelemekte fayda var. Miller, kendisine yöneltilen “Bir trader da olması gereken en önemli kişilik özelliği nedir?” sorusuna “Öz disiplin ve sorumluluk” şeklinde cevap veriyor. Miller’ın bu iki özellik hakkında verdiği örnek ise şu şekilde: “Hayatınızın belirli dönemlerinde diyet programlarına uyar, aldığınız kalorileri takip etmek gibi konularda kendinizde öz disiplinin hakimiyet kurmasını sağlarsınız ve bu disiplini sağlamak için de en iyi plana aynı zamanda en iyi uygulama ortamına sahip olmalısınız.”
 
Öz disiplin ve sorumluluk sahibi olmak gerçekten de bir trader için istikrar gerektiren rutin bir yaşam biçimi haline gelmeli. Her gün genel piyasa analizi yapmalı, mevcut pozisyonların güncel durumu incelenip gelecek çıkarımlarında bulunulmalı, yeni pozisyon fırsatları araştırılmalı.

Yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz uygulamalar tam bu noktada trader’ların yardımına yetişiyor ve yukarıda Miller’ın da bahsettiği uğraşları her gün daha az efor ve zaman ayırarak yapmalarını sağlıyor. İşte o trader dostu uygulamalardan bazıları.

1. TradingView: Tradingview, hemen hemen her trader’ın grafikleri çeşitli araçlarla incelemek için kullandıkları en çok tercih edilen trader platformudur.

Grafikleri incelemek için çok sayıda akıllı göstergeye sahip Tradingview, birçok enstrüman için gerçek zamanlı veriler sunar. Platforma herhangi bir tarayıcıdan girebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınıza ek bir program yüklemenize gerek kalmaz ve her cihazdan platforma erişebilirsiniz.

Grafikleri incelemek için çok sayıda aracının yanı sıra trade topluluğunu da platformda buluşturuyor olması Tradingview’ı alanında en iyisi yapan temel şeydir. İnsanlar bir kavram veya bir grafik için fikirlerini, gelecek grafik senaryosunu paylaşabilir, herkese açık şekilde görüşlerini tartışıp başka trader'larla sohbet edebilirler. Tradingview’e trader’ların sosyal medyasıdır denilebilir.

Tek bir ekranda birden fazla grafiği göstererek ve grafik üzerinde çeşitli araçlarla çizimler yaparak kendi gelecek senaryonuzu oluşturabilir, güncel fiyatı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Tradingview, platform özellikleri sayesinde görüşlerinizi platformdan veya başka bir sosyal medyadan paylaşma imkanı sunar. 

Tradingview ücretsiz olarak da bir şekilde kullanabildiğiniz fakat paralı versiyonu olan sınırsız kullanımı ile daha avantajlı bir platformdur.

2. CoinMarketCap: CoinMarketCap, kripto para piyasasına özel kripto fiyatlarını izleyebileceğiniz ve inceleyebileceğiniz bir platformdur.

Platforma ilk girdiğinizde piyasa değerine göre en büyük ilk 100 kripto parayı sıralayan bir liste ile karşılaşırsınız. Binlerce kripto parayı platformda detaylarıyla barındıran CoinMarketCap istediğiniz kripto para varlığının piyasa değerini, güncel fiyatını, hacmini, piyasada dolaşan arzını, ve istediğiniz zaman aralığındaki yüzdelik dilimini inceleyebilmenizi sağlar.

Ayrıca trafik, likidite ve spot piyasaların işlem hacmine göre en iyi kripto para borsalarını da meraklıları için listeler.

CoinMarketCap sayesinde kripto para birimleri ve borsalar hakkında detaylı ve canlı şekilde ulaşabilirsiniz.

3. Blockfolio: Blockfolio 300 farklı borsada 8.000’den fazla kripto para birimini destekleyen dünyada en popüler ücretsiz bitcoin ve kripto para birimi portföy takip uygulamasıdır.

Tamamen ücretsiz olan Blockfolio, yüzlerce farklı borsa ve cüzdanda binlerce dijital varlığı izlemenizi ve sotğunuzu kontrol etmenizi sağlar. Her birine teker teker giriş yapmak yerine zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Blockfolio’nun popüler olmasının nedenlerinden biri, kripto para varlıklarını izlemeyi çok daha kolay hale getirmeye yardımcı olan özelliklere sahip olması. Ana sayfa seçimlerinizi özelleştirebilir, özel bildirim sistemi ile istediğiniz fiyat için bildirim alabilirsiniz. Her kripto varlığı için ayrıntılı istatistikler ve okunması kolay grafikler içeren Blockfolio, gerçek zamanlı güncellemeler sunan kendi sinyal hizmetine de sahip.

4. CoinGecko: CoinGecko, çeşitli kripto para birimleri istatistiki verilerini görüntüleyebileceğiniz, aynı varlıkları değerlendirebileceğiniz ve sıralayabileceğiniz bir veri analiz platformdur.

CoinGecko, en popüler kripto para birimleri hakkında temel bilgileri, fiyat çizgilerini istediğiniz zaman aralığında ulaşmanızı ve başka kripto para birimleri ile karşılaştırmanızı sağlar.

CoinGecko şu an 430 üzerinde kripto para borsasından 7700'den fazla kripto para biriminin takibi sayesinde en büyük kripto para araştırma platformlarından biri.

5. Coin Stats: Kripto para portföyünüzü takip edebileceğiniz Coin Stats, aynı Blockfolio gibi bir kripto para birimi takip uygulamasıdır. 

8.000’in üzerinde kripto para birimi barındıran platform 400’ün üzerinde de döviz rezervi içerir. Bu kripto para listesi içerisinde dilediğiniz gibi arama yapabilir, araştırma sayfalarına dayalı yatırım kararları almak için kripto para birimlerinin web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

6. VOYAGER: Voyager, birçok kripto varlığını doğrudan, komisyonsuz olarak banka hesabınızdan satın almanızı ve satmanızı sağlayan aracı kripto platformudur.

İstediğiniz kripto para birimini dakikalar içerisinde satın alabileceğiniz ve ticaret yapabileceğiniz Voyager uygulaması, müşterilere kripto pazarına erişim imkanı, traderlara ise rekabetçi fiyatlar ile daha hızlı, daha güvenilir ve birden çok borsaya bağlı olarak çalışma imkanı sunar.

Piyasa verileri, kripto para grafikleri ve profesyonel araştırmalarla Voyager, kripto sektöründe avantaj elde etmek için trader’lara güçlü araçlar sağlar.

7. Crypto News Scoop: Kripto para ticareti yaparken her ne kadar teknik analiz daha çok kullanılsa da temel analiz kullanmak ve sektörden haberdar olmak da sıklıkla yapılan bir şey.

CryptoScoop, kripto para sektörüne özel bir haber edinme uygulamasıdır. Uygulama her gün trend olan haberleri ve makaleleri sizlere sunar.

Birçok haber sitesinden bilgiye erişerek vakit harcamanıza gerek kalmadan Crypto News Scoop ile kripto para medya yayıncılarından topluca haberlere, sektörden makalelere ve gelişmelere erişebilirsiniz.

Sonuç

Bu 7 araç kripto para piyasasında başarılı bir trader olmak isteyen herkese yararlı olabilir. Bu araçları kullanarak, dinamik kripto pazarında harika işler çıkarabilir, Alien Broker platformuyla beraber trade bilginizi başkalarıyla paylaşıp bundan ek gelir elde edebilirsiniz.

Piyasadaki uygulayacağınız al-sat işlemlerine abone olmak isteyen platform üyelerinin sermayesini yönetebileceğiniz Alien Broker, %40'a varan abonelik ücreti sağlar. Hemen uygulamaya kayıt olmak için “Bize Katıl”ın!