Teknik Analiz > Destek ve Direnç Nedir?Eğer bir trader olarak teknik analizde başarılı olmak istiyorsanız işlemlerinizi rastgele ve sezgisel olarak değil teknik analiz bilginizden yola çıkarak sağlamalısınız. Çünkü sezgiler yanıltır, veriler ise kazandırır. Bu yüzden psikolojimizi iyi yönetmeli ve sezgi gibi dış etkenlerden arınmalıyız. Her iyi trader bilir ki sağlıklı işlemler yapmanın büyük çoğunluğunu iyi psikoloji yönetimi oluşturur.

Teknik analiz okuma yetinizi artıracak ve verilerle hareket etmenizi sağlayacak konulardan biri de destek ve direnç noktalarıdır. Destek ve direnç, teknik analizin en temel yapı taşı denilecek konuların başında gelir. Yani, teknik analizi anlamak için destek ve direnci anlamanız oldukça önemlidir. 

Yazımızın ilerleyen kısımlarındaki tanımlamalarımız ve örneklerimizle beraber destek ve direnci rahatlıkla anlayabilecek, pratik yapmak için gerekli temel bilgiye sahip olacaksınız.


Destek ve Direnç Bölgesi

Finansal piyasalarda fiyatlar aşırı arz (aşağı) ve talep (yukarı) sinyalleriyle yönlendirilir. Destek ve direnç, fiyatın aşağı veya yukarı yöne doğru itilmesini engelleyen, fiyat seviyelerindeki engel bölgelerini ifade etmek için kullanılır. 

Yazının ilerleyen kısımlarında sıklıkla göreceğiniz terimleri kısaca tanıyacak olursak;

• Talep, belirli bir finansal enstrümana duyulan ilgi, satın alma isteğidir. Teknik analizde talep yükselişi temsil eder. Boğa ve satın alım ile eş anlamlıdırlar.

Destek, talebin fiyatın daha da düşmesini engelleyecek kadar güçlü olduğu düşünülen fiyat bölgesidir.

• Arz, Mahfi Eğilmez’in güzel tanımıyla “bir mal veya hizmetin üretildiğinde veya sonradan satılmak amacıyla üretilmesi eylemine verilen addır”. Teknik analizde arz düşüşü temsil eder. Ayı ve satış ile eş anlamlıdırlar.

Direnç, satışın, fiyatın daha da yükselmesini engelleyecek kadar güçlü olduğu düşünülen fiyat bölgesidir.


Direnç Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere direnç, fiyatın yükseliş eğilimindeyken yükselişinin duracağı bölgeyi ifade eder. Direnç bölgesi, fiyatın o bölgeden daha yukarı yönde gitmesini engeller. Yukarıdaki grafikte de görüleceği üzere fiyat, direnç bölgesine her ulaştığında daha yukarı eğilimde hareket etmekte zorlanır.

Direnç genellikle satmak için bir tetikleyici görevi görür. Bu, direnç bölgesinde alıcılardan daha fazla satıcı görülmesine yol açar.

Fiyat arttıkça ve direnç bölgesine yaklaştıkça, satıcılar (arz) satış yapmaya daha meyilli, alıcılar (talep) ise satın almaya daha az istekli hale gelir.


Destek Nedir?

Direnci anladıysanız, desteği anlamak oldukça basit ve sezgisel hale gelecektir. Yukarıdaki grafikten de görüleceği üzere, destek, fiyatın düşüş eğilimindeyken durmasının beklendiği fiyat bölgesidir. Destek bölgesinin anlamı, fiyatın bu bölgeden sonra aşağı yönde düşüşe geçmek yerine geri, yukarı yönde yükseleceğidir.

Fiyat düştükçe, alıcılar (talep) satın almaya daha eğilimli hale, satıcılar (arz) ise satış yapmaya daha az istekli hale gelir. Fiyat, destek bölgesine geldiğinde bu bölgeyi kırmaktan yana zorlanır.

Örneklerle Destek ve Direnç

İşleri biraz daha basitleştirme vakti! Destek ve direnç bölgelerini anlamak kolay, uzmanlaşmak zordur. Fakat bu seviyeleri tespit etmenizi kolaylaştırmak için birkaç örnek vereceğiz.


Yukarıdaki grafik, destek için bir örnektir. Kırmızı çizgiye dikkat edin. Fiyat neredeyse üç kez destek hattını test etmiş ve yükselişe geçmiştir. 


Bu grafikte ise hem direnç hem de destek için bir örneğimiz mevcut. Her ikiside, kendi bölgeleri birden fazla kez test edildiği için güçlü birer direnç ve destek bölgesidir denilebilir.

Yeşil ile işaretlenen direnç bölgesine baktığımızda fiyatın 4 kere direnci test ettiğini fakat direnç engelini geçemeyip aşağı yönde arz (satış) oluşturduğunu görmekteyiz.

Destek bölgesinde ise fiyatın 3 kere desteği test ettiğini fakat destek engelini geçemeyip yukarı yönde talep (satın alım) oluşturduğunu görmekteyiz.


Yazımızın son örneğinde birden fazla destek ve direnç örneği görmekteyiz. Bu örnek, bir önceki örnek gibi fiyatın birden fazla kez test ettiği bölge gibi gözükmüyor. O yüzden bu seviyeler, önceki örneğimizdeki gibi “güçlü” direnç veya destek değillerdir fakat destek ve direnç olma özelliklerini korumaktadırlar.

Sonuç

Bu yazıda; pazarın yönü, piyasaya giriş zamanlaması ve piyasadan çıkmak için kar zararı analizi olmak üzere üç konuda belirleyici olan destek ve direnç konusunu ele aldık.

Belirtmeliyiz ki destek ve direnç, analiz anlamında kesin veriler değildir. Fakat hiçbir teknik analiz konusu zaten sizlere kesin bir sonuç sunamaz. Bildiğiniz teknik analiz bilgisi ve bu konudaki işlem tecrübeniz sizi finansal piyasada kesin sonuçlara yakın tahminler yapmanızı sağlar. Hem de bunu sezgisel olarak değil verisel olarak garantiler.

Alien Broker’ın teknik analiz öğrenim sürecinizde üstüne düşeni bilgi anlamında sağladığı bu süreçte, siz de teknik analiz anlamında ilerlemek istiyorsanız bol bol pratik yapmayı unutmayın.