Teknik Analiz > En Popüler Trade İndikatörleri

Kripto para ticareti, hem yüksek riskli hem de büyük karlar elde edebileceğiniz bir aktivitedir. 
Trade yaparken uygulamanız gereken birçok strateji ile karşılaşırsınız. Eğer başlangıç seviyesinde bir trader iseniz başarıya ulaşmak hangi stratejiyi uygulamanız gerektiği konusunda kararsız olabilirsiniz.

Bu yazıda popüler trade stratejilerini sizler için derledik. Yazıda derlediğimiz stratejiler sayesinde popüler trade stratejileri hakkında fikir sahibi olup, daha sağlam adımlar atabileceksiniz.

Aşağıda listelenen trade stratejilerinin hangisinin size ve girmek istediğiniz emtiaya uygun olduğunu anlamak için borsada gerçek bir işlem yapmadan önce hayali işlemler yaparak pratik yapmanızda fayda var.

1. Hareketli Ortalama

Hareketli ortalama belirli bir zaman dönemi boyunca piyasadaki ortalama kapanış fiyatını temsil etmek için kullanılır.

“Hareketli Ortalama Nedir?” yazısında derinine indiğimiz Hareketli Ortalama, fiyat eğiliminin yönünü tanımlamak için kullanılan bir göstergedir.

En bilinen indikatörlerden olan MACD (Hareketli Ortalama Yakınsama Dağılımı) ve diğer popüler teknik göstergelerin temeli olan Hareketli Ortalama, en popüler trade stratejilerinden biridir.

2. Üstel Hareketli Ortalama

Üstsel Hareketli Ortalama (EMA), Basit Hareketli Ortalama’ya göre daha sağlıklı sonuçlar üretirken biraz daha karmaşıktır. Üstsel Hareketli Ortalama, bir paritede yeni fiyatlara daha fazla ağırlık vererek yeni gelişmelere karşı daha hassas tepki verilmesi ile hesaplanır.

“Üstsel Hareketli Ortalama (EMA) Nedir?” yazısında detaylıca bahsettiğimiz Üstsel Hareketli konusu, Kısa süreli bir trend analizi için, genelde 12 gün veya 26 gün gibi uzunluğa sahip EMA’larda tercih edilir.

3. RSI ve Stokastik RSI

Bir paritenin son fiyat değişikliklerinin hızını ve büyüklüğünü ölçerek trader’ların piyasa momentumunu yakalamalarına yardımcı olan RSI ve teknik analizde RSI göstergesi üzerinde stokastik bir hesaplama yapmak için kullanılan Stokastik RSI Popüler Trade Stratejileri listemizde üçüncü numarada.

“RSI ve Stokastik RSI Nedir?” yazısında her iki konunun da detayları ve grafik üzerinde kullanımına değindiğimiz RSI ve Stokastik RSI trader’ların en sık kullandığı göstergelerdendir.

4. Bollinger Bantları

80'li yıllarda John Bollinger tarafından geliştirilen Bolling Bantları, 1. maddede belirttiğimiz Hareketli Ortalama'dan faydalanarak fiyatlardaki değişimi gösterir. Bollinger Bandı, trader'ların volatiliteyi görselleştirmelerine ve bir trendin ne zaman devam edebileceğini, ne zaman tersine dönebileceğine yardımcı olur.

Belirlemek için Hareketli Ortalama'nın üstünde ve altında bir bant oluşturulur. Bollinger Bantları fiyat etrafında bağlam ve yapı oluşturmak için kullanılır.

5. Fibonacci Düzeltmesi

İsmini ve mantığını Fibonacci dizisinden alan Fibonacci Düzeltmesi, seçili emtiyanın grafiğindeki fiyatının tersine dönebileceği alanları (yani fiyat aralıklarını) tanımlamaya yardımcı olur.

Trader’ların fiyat seviyelerini belirleme, kayıpların önüne geçme veya hedef fiyatları belirleme konusunda yardımcı olmak için kullandığı popüler bir araç olan Fibonacci Düzeltmesi, bir piyasanın mevcut trendine karşı ne derece hareket edeceğini belirleyebilen bir göstergedir.

Fibonacci Düzeltmesi orta ve uzun vadeli seviyeler sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Sonuç

Popüler trade stratejilerini ele aldığımız bu yazıda çeşitli teknik analiz göstergelerini ve yöntemlerinin üzerinde durduk. Her gün kendinizi geliştirmeniz ve al-sat yaparak pratik kazanmanız gereken teknik analiz sektöründe popüler stratejiler her ne kadar birçok stratejiyi bilmeniz ve bu doğrultuda işlem yapmanız kadar sağlıklı olmasa da sektörün dinamiklerini anlamanız açısından sizlere yardımcı olacaktır.

Diğer teknik analiz yazılarını okumak için Alien Akademi’yi ziyaret etmeyi unutmayın!