Teknik Analiz > Fincan Kulp Formasyonu Nedir?


Kripto para borsalarında oldukça önemli ve sizi hedefinize ulaştırabilecek grafik desenleri vardır. Bunlardan biri Fincan Kulp formasyonudur. Fincan Kulp formasyonu çok seyrek oluşan fakat gerçekleştiğinde de çok ciddi kazançlar getiren bir formasyondur.

1988 yılında Amerikalı William O’Neill’in “Borsada Nasıl Para Kazanılır?” adlı kitabında tanıttığı Fincan Kulp formasyonu, bir yükseliş devam formasyonudur. Kolayca tanımlanabilir. Fincan Kulp formasyonunda grafik üzerinde bir fincan ve fincanın kısa kulpuna benzeyen bir görüntü oluşur. Daha iyi anlaşılabilir olması için: Grafikte “U” harfi şeklinde bir fiyat hareketi, devamında hafiften aşağı yönlü bir hareket ile bir fincan kulpu görüyorsanız o, Fincan Kulp formasyonudur.Yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere fiyat grafiğinde hafiten bir “U” harfi, yani fincan görünür ve yükselişte olan grafik eski tepe seviyesinin olduğu yöne doğru yükselişe geçer.Daha sonrasında sahte bir satış denemesiyle satışlar gerçekleşir ve düşüş oluşur. Fincan ve kulp grafikte gözükür.Kulp ile beraber de muhtemelen yükseliş başlar. Fincan Kulp formasyonu böylelikle tamamlanmış olur. Daha iyi anlaşılabilir olması için özet geçecek olursak: Fincan Kulp formasyonunda grafikteki bir yükseliş trendi içinde yaşanan düzeltmenin ardından “U” dönüşü ile yeniden bir yükseliş gelir ve yükseliş önceki tepe seviyesinde satışla karşılaşır.

Fincan Kulp formasyonu hem bir dakikalık kısa zamanlı grafiklerde hem de günlük, haftalık ve aylık grafikler gibi büyük zamanlı grafiklerde oluşur.

Sonuç

Fincan Kulp formasyonu yakalaması zor fakat fark edildiğinde oldukça yüksek kazançlar kazanmanıza yol açabilecek bir formasyondur. Fark edilmesi kolaydır.

Diğer teknik analiz formasyonlarını incelemek için Alien Akademi’yi ziyaret etmeyi unutmayın!