Teknik Analiz > Hareketli Ortalama Nedir?


Hareketli ortalama kripto para ve forex piyasalarında kullanılan en önemli göstergelerden biridir. Teknik analizin kullanımı kolay, kullanışlı göstergelerinden olan Hareketli Ortalama, teknik analistlerin yakından tanıdığı ve sevdiği bir teknik göstergedir.

Hareketli ortalama belirli bir zaman dönemi boyunca piyasadaki ortalama kapanış fiyatını temsil etmek için kullanılır. 

“Hareketli Ortalama” denmesinin sebebi, fiyatların toplanarak gün sayısına bölünmesi ve yeni günde oluşan fiyatın ortalamayı hesaplamak için hesaplamaya eklenmesi nedeniyledir. Ortalama, durağan olmayıp zaman içerisinde eklenen yeni verilere göre yeniden hesaplanır. Fiyatlar değiştikçe ortalama da fiyatlarla birlikte aşağı veya yukarı yönde hareket eder.

Bir örnek vermek gerekirse 10 günlük hareketli ortalamayı bulmak isterseniz, son 10 günün fiyatlarını toplayıp 10’a bölmeniz gerekmektedir. Bu değerleri her gün hesaplayıp yan yana getirdiğinizde ise bir seri oluşturmuş olursunuz. Yani, verilen zaman dilimi içerisindeki N tane fiyatı toplayıp, toplamı yine N’e bölerek elde etmenizle hareketli ortalama ortaya çıkar.

Hareketli Ortalama Türleri

Popüler olarak kullanılan iki hareketli ortalama türü, Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve üstel hareketli ortalamadır (EMA). Belirli bir zaman dilimi boyunca bir varlığın kapanış fiyatlarının basit ortalamasını almak Basit Hareketli Ortalama (SMA), yeni fiyatlara daha fazla ağırlık vererek yeni gelişmelere karşı daha hassas tepki verilmesi Üstel Hareketli Ortalama (EMA) ile ilgilidir.

Bu iki hareketli ortalama, trendin yönünü veya potansiyel destek ve direnç seviyelerini tanımlamak için kullanılır. Trendi tanımlamak ise başarılı işlem istatistiğini arttırmak açısından en önemli unsurdur.

En popüler iki hareketli ortalama hakkında detaylı bilgi almak için örneklerle pekiştirerek konuyu basitçe anlattığımız, aşağıdaki iki yazıyı okuyabilirsiniz.

Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nedir?
Üstel Hareketli Ortalama (EMA) Nedir?

Hareketli Ortalama’nın Önemi

Finansal piyasalarda yüzlerce indikatör kullanılır. Piyasanın gittiği yönü belirleyebilmek oldukça çeşitli ve zordur. Kullanılan indikatörlerden bazıları, kullanışlığı ve yaygın kullanımı nedeniyle daha popülerdir. Hareketli Ortalama bu anlamda güvenirliği ve kullanım kolaylığı açısından avantajlı bir indikatördür.

Fiyatın hangi yönde hareket ettiği hakkında temel bir fikir edinmek için hareketli ortalamanın yönüne bakılabilir. Hareketli ortalamaların birçok türü olsa da ortak yönleri trendi belirleme ve trendi takip etmede birleşir.

Hareketli bir ortalama da destek veya direnç görevi görebilir. Destek ve direnç temelde trendi tanımlamak anlamına geldiği için hareketli ortalamalar, trendi anlamak açısından oldukça önemlidir.

Hareketli Ortalama birçok indikatörün de kaynağıdır. En bilinen indikatörlerden olan MACD (Hareketli Ortalama Yakınsama Dağılımı) ve diğer popüler teknik göstergelerin temeli hareketli ortalamadır. 

Sonuç

Bu yazıyla beraber teknik analizin popüler indikatörü Hareketli Ortalama konusuna değindik. 

Konunun derinine inmek için “Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nedir?” ve “Üstel Hareketli Ortalama (EMA) Nedir?” yazılarını da mutlaka okumalısınız.

Diğer teknik analiz yazıları için Alien Akademi’yi ziyaret etmeyi unutmayın.