Teknik Analiz > Kripto Para Borsasında Emir TipleriBelirli bir kripto para alım-satımı yaparken kullanabileceğiniz bazı emir türleri vardır. Yatırımcılar, yani al-sat yapan trader’lar alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilmek için borsalara birtakım emir işlemleri gönderirler. Borsa ise istediğiniz emir işlemlerini şartlarına göre gerçekleştirir.

Bu yazıda, kripto para trader’larının en çok kullandığı ve borsalarda en yaygın kullanılan emir türlerini öğreneceğiz.

Piyasa/Market Emri

Market emri olarak da karşınıza çıkabilecek Piyasa emri, herhangi bir kripto para varlığını piyasa fiyatından mümkün olduğunca çabuk ve piyasanın size sunduğu alım-satım fiyatından alıp satmanızı sağlar. Piyasa emrinin avantajı, istediğiniz kripto para biriminde hızlıca alış veya satış emrinizi yerine getirebilirsiniz.

Belirli bir fiyattan işlem yapmanızı sağlayan Limit emrinin aksine Piyasa emri, fiyat olmaksızın o anki emirlerde belirlenen fiyat ile alım/satım yapmanızı sağlar. Bu, beklenenden daha yüksek bir fiyata satın alım veya beklenenden daha düşük bir fiyata satış anlamına gelir. O yüzden Piyasa emri dikkatli kullanılmalıdır.

Basitliği tercih eden yatırımcılar genellikle piyasa emirlerini seçerler.

Limit Emri

Limit emri, herhangi bir kripto para birimini önceden belirlediğiniz bir fiyata veya daha iyi bir fiyata satın almanıza veya satmanıza olanak tanır. Örneğin BTC/USD paritesi için en düşük alım teklifi 10,000$ iken, siz 9,900$’dan emir girerseniz piyasa 9,900$’a kadar düştüğünde emriniz başarıyla gerçekleşecektir. Ya da BTC/USD paritesi için en yüksek satış teklifi 10,000$ iken, siz 10,100$ için satış emri girerseniz piyasa 10,100$’a kadar çıktığında satış emriniz başarıyla gerçekleşecektir.

Emirler, piyasa belirlediğiniz alım/satım fiyatına ulaştığında gerçekleşir. Aksi takdirde gerçekleştirilemez.

Stop Loss

Stop loss, zararı durdurma noktası anlamına gelir. Kaybınızı sınırlandırmak ve daha büyük bir zarardan kaçınmak istiyorsanız belirli bir seviyeye otomatik satış emri koyarsınız.

Örneğin BTC’nin 10,000$ olduğu bir pozisyonda uzun vadeli bir işlem pozisyonundasınız ve hedefiniz 11,000$. Fiyatın bu seviyeye geleceğini umuyorsunuz fakat düşme ihtimalini de göz önünde bulundurmanız gerekli. Bu yüzden 9,900$’ı zarar durdurma seviyesi olarak belirleyip bu fiyat seviyesine stop loss emri girmelisiniz. Olur da fiyat 9,900$’a düşerse mevcut BTC’niz otomatik olarak stop loss sayesinde satılır. Bu, zararınızın sineye çekildiği seviyedir ve daha büyük bir zarardan sizi kurtarır.

Takip Eden Stop-Loss

Takip eden zararı durdurma ya da takip eden Stop Loss emri, zararı durdurma noktasının tek bir mutlak noktada olmaması, bunun yerine belirlenen enstrümanın yükseliş seviyesine göre değişmesi anlamına gelir. Küçük bir örnek ile bunu açıklayalım:

Diyelim ki 10,000$'dan BTC satın aldınız. Stop loss kullansaydınız eğer fiyat 9,000$’ın altına düştüğünde sat diyerek bir stop-loss emri uygulayabilirdiniz. Fakat takip eden stop loss ile fiyatının %10 altında bir stop loss emri belirleyebilirsiniz. Bu, BTC 9,000$’a düşerse fiyat %10 düştüğü için otomatik olarak elinizdeki BTC’yi satmanızı sağlar. Ancak BTC yükselirse, stop-loss da fiyatla birlikte artar ve arttığı seviyedeki piyasa fiyatının %10 altında kalır. Yani, BTC 15,000$ yükselirse, takip eden stop-loss seviyesi de 13,500$ BTC’e yükselir. Bu sayede 5,000$’lik bir gerçekleşmemiş kazanç sağlarsınız. BTC’de eğer 13,500$’e düşerse, takip eden stop loss’unuz sayesinde elinizdeki BTC’yi satar ve 3,500$’lik bir kar elde edersiniz.

Takip eden stop loss, riski yönetmeye yardımcı bir emir türüdür.

Sonuç

Bu yazıyla beraber kripto para borsalarındaki en çok kullanılan emir tiplerini ve detaylarını öğrendik. Emir tiplerini kullanmadan bu dört emir tipinin nasıl çalıştığından emin olmanız gerekmektedir.

Emir tiplerini etkili kullanmak fonunuzu ve riskinizi yönetmenizi sağlar. Alien Broker platformu, trader’lar için bu yazıda listelenen emir tiplerinin hepsinin kullanılması için aracı olur.