Kriptopara > Kripto Paralar İle Pasif Gelir Elde Etme YöntemleriPasif gelir, finansal özgürlük ve zaman özgürlüğünün anahtarlarından biridir. Kripto paraların dünyası sadece al-sat veya HODL ile sınırlı değil. Kripto paralar ile pasif gelir de elde edebilirsiniz.

Peki nedir bu pasif gelir? Pasif gelir, bağlı bulunduğunuz veya kurduğunuz sistemin sizin aktif müdahaleniz olmasa da para kazanmaya devam etmesi sonucu kazandığınız gelire denir. Genellikle pasif gelirler küçük ölçekli fakat devamlıdır.

Bu yazıyla beraber kripto para sektöründeki pasif gelir elde etme yöntemlerini basit bir şekilde anlatıyor olacağız.

Bulut Madencilik

Madencilik yapmak için gerekli ekipmanları edinmek ve çalıştırmak önemli miktarda bir ilk yatırım ve biraz da teknik uzmanlık gerektirir. Bitcoin madenciliği oldukça pahalı ve enerji tüketen hale gelmekle birlikte, Litecoin gibi daha az popüler kripto paraların madencilikleri hâlâ pasif gelir elde etme açısından kârlıdır.

Bulut madencilik ise hepsinin ötesinde kripto piyasasında bireysel madencilik yapmanın gittikçe zorlaşması üzerine geleneksel madencilikten farklı bir yoldur. Madencilik işlemlerinde edinmeniz gereken ekipman ve çalıştırmak için ilk yatırım maliyetini üstlenmenize gerek kalmaz. Madencilik yapmak için yüksek maliyetli ekipmanlar, bunları soğutmak için fanlar, yüksek elektrik faturaları… Bunlara gerek kalmaz. Bulut madencilikte müşteri madencilik çiftliklerinden belirli bir fiyat karşılığında işlem (hash) gücü kiralar ve madencilik çiftliğinde üretilen kripto paralar doğrultusunda anlaşma süresince (haftalık, aylık vb.) ödeme alır.

Bulut madenciliğin riskli olduğu bilinmektedir. Bu gibi bir yatırıma girişmeden önce oldukça dikkat edilmesi ve iyi bir araştırma süreci sonrası yatırım yapılması gerekmektedir.

Auto-trade Platformu

Profesyonel bir trader iseniz veya trade alanında bilginiz yoksa fakat kripto piyasasına güveniyorsanız auto-trade platformları, pasif gelir elde etmek için oldukça iyi bir yöntemdir. Örneğin Alien Broker bir auto-trade platformudur.

Auto-trade platformlarından pasif gelir elde etmenizin iki yolu bulunur:

1. Profesyonel bir trader iseniz kendiniz veya kitleniz için geliştirdiğiniz stratejiyi Alien Broker platformunda herkese açık paylaşırsınız ve işlemlerinize abone olan her kullanıcı başına para kazanırsınız.

2. Eğer kripto para piyasasında yatırım yapmak istiyorsanız Alien Broker platformundaki profesyonel trader’lar listesinden başarı oranlarını görüntüleyebilir ve istediğiniz trader’ın işlemine abone olarak trader hangi işleme girerse girsin siz de otomatik olarak o işleme girebilirsiniz.

Bu sayede auto-trade platformları ve örnekte verdiğimiz Alien Broker platformu pasif ya da aktif bir gelir elde etmeniz için en iyi yollardan biri olabilir.

Lending

Lending, sahip olduğunuz kripto para birimlerini ödünç vermeniz ile pasif gelir elde etmenizi sağlayan bir yöntemdir. Borç verme sonucu faiz geliri elde edilmesi sağlanır. Kripto para fonlarınızı bir süreliğine kilitleyerek belirli bir zaman sonra faiz getirinizi almanıza imkan sunan birçok platform bulunur.

Sistem bankaların paranızı korumak için faiz ödediklerinde yaptıklarıyla benzerdir.

Stake Etme

Stake, Proof of Stake (PoS) algoritmasına sahip olan bazı kripto para birimleri projelerinde geçerli, pasif gelir elde etmenizi sağlayabilecek bir yöntemdir. Cüzdanınızda tuttuğunuz kripto para miktarına bağlı olarak kazanç elde etmenizi sağlar.

Kripto para birimi projesi tarafından önceden belirlenmiş sayıda kripto parayı cüzdanınızda tutmanız gerekmektedir. Bu, o projenin blok zinciri ağındaki işlemlerin onaylanmasına yardımcı olmanızı ve işlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Bunun bir karşılığı olarak da bahsi geçen kripto para birimi için belli bir oranda ödüllendirilirsiniz.

Şu an piyasada söz sahibi olan ve stake yapılabilen kripto paralar ciddi anlamda düşük getiri oranına sahiptir fakat yüksek oranda getiri sağlayanların da risk ölçütü vardır. Diğer yöntemlere nazaran Stake, en az riskli ve en tahmin edilebilir pasif gelir elde etme yöntemidir. Fakat onun da riskleri elbette bulunur ve bu risklerin farkına vararak hareket edilmesi gerekmektedir.

Airdrop

Airdrop, hiçbir yatırım yapmadan pasif gelir elde etmenizi sağlar. Bir kripto para biriminin farkındalığını arttırmak için cüzdan adreslerinize tamamen ücretsiz token’lar gönderilir. Ücretsiz olmasının nedeni, Airdrop, bir kripto projesinin kitle toplaması için tasarlanmış bir pazarlama aracıdır. Uzun vadede proje için fayda sağlar.

Sonuç

Bu yazıyla bazı pasif gelir elde etme yöntemlerini ve kısaca detaylarını anlattık. Eğer zamanı olmayan biriyseniz ve saatlerce grafik okumak dışında ek gelir elde etmek istiyorsanız bu pasif gelir elde etme yöntemlerinden bazılarını deneyebilirsiniz.

Pasif gelir stratejilerinin az da olsa beceri ve biraz risk içerdiğini unutulmamalıdır. Yatırımınızı riske atmadan önce araştırma yapmalısınız.

Eğer bu yazıdaki pasif gelir elde etme yöntemleri listesinden ikincisini, Auto-trade ile pasif gelir elde etmek isterseniz tek tıkla trader’ların alım-satım i̇şlemlerini kopyalayabileceğiniz Alien Broker dünyasına giriş yapabilirsiniz.