Güvenlik > Kripto Paralarınız İçin Genel Güvenlik İlkeleri Nelerdir?

Kripto paraların nasıl harika fırsatlar yarattığını, bu sektörden inanılmaz miktarlarda paralar kazanan insanlar olduğunu veya birkaç yıl önce Bitcoin alsaydınız şu anda ne kadar kâr etmiş olacağınızı anlatan o efsaneleri duymayan yoktur. Herkesin dilinde bu kripto paralar. Haliyle kolay para kazanmak düşüncesinde olan pek çok insan, işin arka planını öğrenmeden bu okyanusun ortasına atlıyor. Bu durum en çok dolandırıcıların işine geliyor, çünkü işin çalışma prensibini bilmeyen ve hırslı insanlar kandırılması en kolay hedeflerden birisidir. 

Temel İlkeler


Kripto paralarınız da altınlarınız veya paralarınız gibi değerli varlıklarınızdandır. Onları emanet edebilecek bankalar olmadığı için kripto para varlıklarının güvenlikleri sahipleri tarafından sağlanmak zorundadır. Genel olarak göz önünde bulundurulması gereken güvenlik ilkeleri şunlardır:

• Bildiğiniz üzere kripto paraların bir sahibi, bir emanetçisi ya da bir yönetim merkezi yok. Bu durum her ne kadar kripto paranın en büyük avantajı olsa da yapılacak herhangi bir hatalı işlem ne yazık ki telafi edilemez. Bu işlemin sebebi her ne olursa olsun (dolandırıcılık, yanlış adres girmek, yanlış miktar girmek vb.)  düzeltilme imkanı yoktur.


• Herhangi bir iade talebinde bulunacağınız banka benzeri otorite bu sistemde bulunmadığından dolayı, her işlemde sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.


• Girdiğiniz adresleri kesinlikle kontrol etmelisiniz. Bir kez gerçekleştirilen hiçbir işlem geri alınamayacağı için her bir detayına kadar ikinci hatta üçüncü kez kontrolünüzü yaparak işlem gerçekleştirin. 


• Bilgisayarınızda veya telefonunuzda güvenilir bir anti-virüs programı bulundurmak, bilgilerinizi çalabilecek veya değiştirebilecek zararlı yazılımlar noktasında işinize yarayacaktır.


• Gizliliğiniz sizin en temel kalkanınız. Kim olduğunuzun bilinmesi sizleri dolandırıcılar için bir hedef haline getirir. Gizliliğinizi korumak yalnızca gerçek hayattaki kimliğinizi korumaktan ibaret de değil. Şifreli iletişim kanalları kullanmak da bir gizlilik örneğidir. VPN kullanmak yapacağınız her şeyi şifreleyeceği için oldukça iyi bir gizlilik alternatifidir.


• Bir diğer husus da 2FA kullanmak. Sadece şifrelere güvenmeyip ikinci bir aşama ekleyebilirsiniz. Güçlü ve komplike şifreler oluşturmak gibi daha temel güvenlik önlemleri alarak genel güvenlik ölçülerinizi arttırmanın gerekliliğidir.


• Son değineceğimiz ilke ise cüzdanınızı korumak. Bu noktada bahsedilmesi gereken en önemli husus kripto para cüzdanınızın şifresini unuttuğunuz anda oradaki bütün varlığınızın yok olduğunun iyi kavranması gerektiğidir. Bunun için yazılım cüzdanları fiziksel bir şifre koruyucu olarak kullanılabilir. Ya da çok daha basit bir yöntemle şifreler kağıtlara yazılıp güvenli yerlerde saklanabilir. 


Sosyal Mühendislik ve Kripto Paralar


Öncelikle bu kavramımızın tanımını yapalım ki her şey anlaşılır olsun. Sosyal mühendislik, insanların duyguları, arzuları, düşünme paternleri gibi psikolojik, sosyolojik ve biyolojik özellikler göz önüne alınarak onu belli bir noktaya getirmek amacıyla yönlendirmektir. Örneğin para kazanma konusunda hırslı ve aynı zamanda bilgisiz bir kişi, önüne gelen para kazandırma vaat eden her reklama veya internet sitesine tıklamaya yatkın olacaktır. Tam da bu durumdan faydalanarak dolandırıcılar, insanları hızlı para kazanma vaadiyle kendilerine cüzdan bilgilerini verecekleri web sitelerine yönlendirebilir ya da bilgilerinin çalındığı iddiasıyla fidye isteyebilirler. Bu noktada kripto paraların arka planında işleyişi bilmek, ne olduğu belirsiz web sitelerine bilgilerinizi vermemek gibi yaklaşımlar benimsemek sizleri pek çok geri dönülmez zarardan koruyacaktır. 


Bir websitesine girdiğinizde her zaman url’yi kontrol etmeye çalışın. Gelen maillerdeki veya reklamlardaki isimlerin harf harf doğru olduğundan, size mesaj veya mail atan hesapların gerçekten temsil ettikleri kişi veya kurumun (genelde bilindik halk figürleri veya bu alandaki otoriteleri seçerler) hesapları olup olmadığından emin olun. Bu tip sosyal mühendisliğe dayalı dolandırıcılıklarda verilen vaatler genellikle çok büyük ve absürt olur. 


Örneğin geçtiğimiz günlerde Twitter’da yaşanan bir olayda, hesapları ele geçirilen Elon Musk, Barack Obama, Bill Gates, Apple ve Kim Kardashian gibi çok takipçili hesaplar “Bana Bitcoin yolla, sana iki katını yollayayım!” şeklinde tweet atarak dolandırıcıların kripto para cüzdanına 106,000 dolarlık Bitcoin atılmasına sebep oldu. 


Herkese Açık WiFi Kullanmak


Günümüzde kimse, gününün hiçbir anı offline kalmaya dayanamaz hale geldi. Dışarıda bedava ve şifresiz internet arayışında olan insanlar bu arayışlarını kafeler gibi noktalarda giderebiliyorlar. Bu ihtiyacın farkında olan hackerlar ise gerek kendi internet paylaşım noktalarını oluşturarak, gerek de kafelerdeki düşük güvenlikli internetler üzerinden diğer bağlanan kullanıcıların cihazlarına erişim sağlayarak zararlı yazılımlar yükleyebiliyor veya bilgilerini çalabiliyor. Bunu da sizin cihazınız ve bağlantı noktası arasında kendisini konumlandırarak yapıyor. Bu durumda sizin bağlantı noktasına gönderip aldığınız her şey aynı zamanda hacker'ın da elinden geçiyor olacaktır. Dolayısıyla kripto para cüzdanlarınızın bilgilerini çalması işten dahi olmayacaktır. Bu durumda yalnızca kripto para cüzdanlarınız değil, muhtemelen kimlik bilgileriniz, banka bilgileriniz, sosyal medya hesaplarınız gibi daha pek çok gizli bilgiye erişebilecektir. Bu duruma düşmemek için:


• Kaynağı bilinmeyen WiFi ağlarına bağlanmamak,

• VPN kullanmak,
• Herkese açık bir WiFi bağlantısındayken önemli işlemler yapmamak,
• SSL bağlantılarını kontrol etmek, gibi önlemler basit ama etkili önlemler alabilirsiniz.

Sonuç

Gördüğünüz üzere birden fazla konuya değinsek de hepsinin ucu aynı kapıya çıktı: dolandırılmak veya güvende kalmak! Bunlar, güvende kalmak için bilmeniz gereken basit ama hayati birkaç noktaydı. Hepsini uyguladığınızda büyük ölçüde güvende ve dolandırıcılığa karşı korunuyor olacaksınız.

Diğer güvenlik içeriklerimiz için Alien Akademi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.