Teknik Analiz > Margin Trade Nedir?Kripto para piyasasına giren trader ve/veya yatırımcılar, zaman geçtikçe birçok alım satım stratejisi keşfeder. Bunlar arasında en önemli ve en popüler olanlardan biri de “margin trade” kavramıdır. Daha yüksek potansiyel karlar için daha fazla risk almanızı sağlayan margin trade hakkında yazdığımız bu yazıda margin trade nedir, bilinmesi gerekenler nelerdir ve örneklerle margin trade üzerinde duracağız.

Türkçe’ye “marj ticareti” olarak çevirebileceğimiz margin trade için yazı boyunca birçok piyasa ortamında ve belki borsalarda göreceğiniz haliyle, yani “margin trade” olarak bahsedeceğiz.

Yazı boyunca gideceğimiz içerik yol haritası ile margin trade kavramını öğrenmiş ve mevcut riskler, margin trade avantajları/dezavantajları ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Margin Trade Nedir?

Margin trade, trader’ların al-sat stratejilerinde tek yönlü çalışan, yani sadece yükselince kâr edilebilen spot piyasaların aksine yükselişten de zarardan kar edebileceğiniz bir işlem şeklidir. Daha büyük risk almanızı sağlayarak kazancınızı artırabileceğiniz margin trade, size "kaldıraç" sağlar ve mevcut bakiyenizden daha büyük pozisyonlara girmenize olanak verir. Potansiyel olarak hesabınızdaki gerçek bakiyeniz ile yapabileceğinizden daha büyük işlemler yapabilirsiniz.

Margin trade, işlem yaptığınız borsada teminatınızı, sizin seçeceğiniz katlarla işleme sokar. Örneğin, BTC’de 1 BTC ile x3 kaldıraçla işlem yaparak 3 BTC büyüklüğünde long pozisyon açabilirsiniz. Long pozisyonunda BTC yukarı yönlü hareket ederse kar edersiniz, aşağı yönlü hareket ederse zarar edersiniz. Fakat BTC’nin aşağı yönlü hareket edeceğini düşünüyorsanız da short pozisyon açabilir ve BTC negatif yönlü hareket ederse yine kar edebilirsiniz.

Örneklerle margin trade’i daha anlaşılır hale getirmeden önce bu yazıda ve margin trade yaparken karşılaşabileceğiniz tüm kavramlar ve anlamlarından kısaca bahsedelim.

Margin Trade Kavramları 

• Short Pozisyon: İlgili paritenin değerinin düşeceğini düşünüyorsanız short pozisyona girerek satış yaparsınız.

• Long Pozisyon: İlgili paritenin değerinin yükseleceğini düşünüyorsanız long pozisyona girerek alım yaparsınız.

• Position Amount: Türkçe karşılığı “pozisyon büyüklüğü”. İlgili paritede yatırdığınız tutara karşılık işlem yapmak istediğiniz tutar anlamına gelir.

• Leverage: Türkçe karşılığı “kaldıraç”. Mevcut bakiyenizden daha fazla işlem yapmanıza olanak tanır. Örneğin bir işleme 1 BTC yatırdınız ve x3 kaldıraç kullandınız. 3 BTC’lik işlem açmış olursunuz. Elbette kar da etseniz zarar da etseniz bu kaldıraç seviyesi nedeniyle üç katı olarak size dönecektir.

• Stop Loss Price: Türkçe karşılığı “zarar durdurma noktası”. Açacağınız işlemde zararınızın en fazla düşmesini düşündüğünüz ve düştüğünde otomatik bu işlemi durdurmasını istediğiniz fiyat seviyesini ifade eder.

• Estimated Open Price: Türkçe karşılığı “tahmini açılış fiyatı”. Açacağınız işlemde pozisyonun açılacağı fiyat seviyesini ifade eder.

• Open Fee: Türkçe karşılığı “açılış komisyonu”.

• Marjin: Teminatı, sizin yatırdığınız gerçek miktarı ifade eder. Örneğin 3 BTC’lik bir işlem için x3 kaldıraç kullanırsanız teminatınız 1 BTC olacaktır.

• Likidasyon: Teminat için yatırdığınız tüm miktarı kaybetmenize likidasyon nedir. 

Temel kavramları öğrendiğimize göre Margin trade örnekleriyle konuyu daha iyi kavrama aşamasına geçebiliriz.

Margin Trade İçin Bir Örnek

Margin trade’in nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için bir örnek verelim ve o örneği aşamalara bölelim. 

Diyelim ki elinizde 1 adet BTC var. 1 BTC ise 10,000$ fiyat seviyesinde. BTC’nin yükseleceğini düşündüğünüzden long pozisyona girmek istiyorsunuz ve x3 kaldıraç ile 3 BTC büyüklüğünde, %30 kar ve zarar oranında long pozisyona giriyorsunuz.

3 BTC’nin %30’u, (30,000*0.30) 9.000TL yapar. Yani, eğer BTC, %10 oranında yükselirse siz %30 kar yapmış olursunuz. Çünkü 1 BTC 10,000$ ‘dir ve siz x3 kaldıraçla işlem girmişsinizdir. Bunu adım adım gösterecek olursak aşağıdaki gibi bir şey ortaya çıkar:

1. BTC 10,000$ fiyat seviyesindedir,
2. Sizde de 1 BTC vardır. Yani 10,000$
3. Margin trade yapmak istediğiniz borsa x3 kaldıraca izin veriyordur. Siz de elinizdeki 1 BTC (10,000$) ile x3 kaldıraç ile işleme girmek istersiniz. Yani 3 BTC (30,000$) varmış gibi sistem size bir nevi borç verir.
4. Kar ve zarar oranınızı %30 olarak belirlersiniz. Bu demektir ki, kaldıraca girdiğiniz işlemde %30 kar elde ederseniz sistem durur ve bu karı size verir.
5. 1 BTC %10 yükselir ve fiyat 10,000$’dan 11,000$ olur.
6. Siz de elinizde 1 BTC olmasına rağmen x3 kaldıraç (yani 3 BTC) ile işleme girdiğinizden %30, yani 3,000$ değerinde kar elde edersiniz.

Margin trade işte bu kadar kolaydır. Fakat ya işlem tam tersine, aşağı yönde olsaydı? İşte o zaman, kar oranı bu dende yüksek ve hızlı gerçekleşen margin trade, elinizdekini hızlıca kaybetmenize yol açar. Şimdi aynı değerler üzerinde long pozisyona girdiğinizi fakat BTC’nin aşağı yönde gittiğini varsayalım.

1. BTC yine 10,000$ fiyat seviyesindedir ve sizde de 1 BTC vardır. Yani 10,000$.
2. x3 kaldıraç ve %30 kar ve zarar oranında long, yani fiyatın yükseleceği umuduyla işleme girersiniz.
3. Eğer BTC, %10 düşerse, yani 9,000$ seviyesine gelirse siz 3,000$ zarar edersiniz ve mevcut bakiyeniz 10,000$ ‘den 7,000$ ‘e düşer.
4. Çünkü kar elde etseydiniz x3 kaldıraçla %30 kar elde edeceğiniz bu %10’luk işlem, zarar ettiğinizden dolayı x3 zarar etmenize yol açmıştır.

Sonuç

Margin trade ile bir anda büyük miktarlar kazanabileceğiniz gibi bir anda dibi de görebilirsiniz. Volatilitenin yüksek olduğu kripto para piyasalarında eğer durmanız gereken noktayı bilirseniz oldukça güzel karlar elde etmeniz mümkündür. Bu yüzdendir ki kaldıraç oranını, kar ve zarar oranlarınızı iyi düşünmeli, büyük karlar elde edeceksiniz diye elinizdekinin tamamını kaybetmemeye dikkat etmelisiniz.

Bu yazıda margin trade üzerinde detaylıca durduk ve açıkladık. Trade ile ilgili tüm yazılar için akademi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.