Teknik Analiz > OBO ve TOBO Formasyon Uygulamaları Nedir?


Omuz-Baş-Omuz (OBO) ve Ters Omuz-Baş-Omuz (TOBO) formasyonları grafikte ismi gibi bir görüntüye sahip, kolaylıkla tespit edilebilir bir formasyondur. OBO yükselen bir trendin sona yaklaştığını, TOBO ise düşen bir trendin sona yaklaştığını gösterir.

Bu yazıyla beraber OMO ve TOBO formasyonlarını öğrenmiş ve grafik üzerinde kolaylıkla tespit edebiliyor olacaksınız.

Omuz-Baş-Omuz (OBO) Formasyonu

OBO, yükselen bir trendin düşüşe geçeceğini gösteren önemli bir sinyaldir. Sol omuz, baş ve sağ omuz olmak üzere üç tepe noktasından bir de boyun çizgisinden oluşur. Bu parçaları incelemek gerekirse;

Sol Omuz: Bir yükseliş trendi sırasındaki ilk tepedir. Arz talebi aştıktan sonra oluşur ve yükseliş esnasında satıcıların alıcılara baskısı sayesinde ilk kırılma gerçekleşir.

Baş: Baş, Sol Omuz oluştuktan sonra fiyatın alıcıların bastırması ve sol ile sağ omuzdan daha yüksek bir tepe seviyesine ulaşması ile oluşur.

Sağ Omuz: Baş oluştuktan sonra, düşüşe geçen fiyat alıcıların son bir baskısı ile fiyatın yeni bir zirveye kadar artmasına sebep olur: Sağ Omuz noktasına. Ancak bu sefer alıcıların fiyatı başın da üstüne, yeni bir tepe noktasına ulaştıramaması alıcıların motivasyonunu kaybetmesine, satıcıların ise psikolojik olarak daha da bastırmasına sebep olur.

Boyun Çizgisi: Sağ omuz oluştuğunda üçüncü bir düşük seviyesi oluşur. Bu boyun çizgisi alıcılar için son şanstır. Fiyat bu çizgiyi de kırdığında ters yönde bir eğilim gerçekleşir ve fiyat düşüş yönünde trende geçer.

OBO’yu daha iyi anlamak için aşağıdaki grafiği inceleyelim.Adım adım OBO’nun oluşum sürecini açıklamak gerekirse:

1. Trend yukarı yönlüdür ve fiyatlar ilk tepeyi yaparak Sol Omuz’u oluşturur. Sonrasında hafiften bir düşüş olur,
2. Düşüşe geçen fiyat alıcıların bastırmasıyla yükselişe geçer ve fiyat önceki tepe seviyesinin de üstüne çıkar. Bu formasyonun baş kısmını oluşturur,
3. Fiyat tekrardan hafif bir düşüş yapar. Sonrasında son kez fiyatlarda bir yükseliş görülür ve bu yükseliş sol omuz ile aynı tepe seviyesindedir: Sağ omuz oluşur,
4. Bu seviyede artık alıcılar da zarara girmemek için satıcı rolüne bürünür. Satıcılar devreye girer ve fiyat iki tepenin destek seviyesinde kırılır, yani boyun seviyesinden aşağı yönde ilerler.

Ters Omuz-Baş-Omuz (TOBO) Formasyonu

TOBO formasyonu OBO’nun ayna görüntüsüdür. Düşüşte olan bir trendin yükselişe geçeceğini gösteren önemli bir sinyaldir. Sol omuz, baş ve sağ omuz olmak üzere üç dip noktasından bir de boyun çizgisinden oluşur.

TOBO’yu daha iyi anlamak için aşağıdaki grafiği inceleyelim.Adım adım TOBO’nun oluşum sürecini açıklamak gerekirse:

1. Trend aşağı yönlüdür ve fiyatlar ilk dibi yaparak Sol Omuz’u oluşturur. Sonrasında hafiften bir yükseliş olur,
2. Yükselişe geçen fiyat satıcıların bastırmasıyla düşüşe geçer ve fiyat önceki dip seviyesinin de altına düşer. Bu formasyonun baş kısmını oluşturur,
3. Fiyat tekrardan hafif bir yükseliş yapar. Sonrasında son kez fiyatlarda bir düşüş görülür ve bu düşüş sol omuz ile aynı dip seviyesindedir: Sağ omuz oluşur,
4. Bu seviyede artık satıcılar da zarara girmemek için alıcı rolüne bürünür. Alıcılar devreye girer ve fiyat iki dibin destek seviyesinde kırılır, yani boyun seviyesinden yukarı yönde ilerler.

Sonuç

OBO ve TOBO ile trade yapmak karlı olabilir ancak hem grafiğin oluşumundan emin olmanız gerekir hem de tek bir formasyon ve teknik analiz bilgisine bağlı kalarak al-sat yapmamanız gerekir. Teknik analiz bir veya birkaç konuyu bilerek hareket edildiğinde yüzme bilmeden okyanusa atlamak gibi olabilir. O yüzden bol pratik yapmalı ve bolca da okumalısınız.

Diğer teknik analiz yazılarımızı okumak için Alien Akademi’yi ziyaret edebilirsiniz.