Trader > Portföy Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?Finansal piyasalarda yatırım yapabilmeniz ve yatırımınız karşılığında kazanç sağlayabilmeniz için çeşitli yollar vardır. Bu yollardan biri yatırımı doğrudan sizin yapıyor olmanızdır. Yatırımı yapan kişi olarak, siz, yatırımınızı yönetebilmek ve kazanç sağlayabilmek için olayları geniş perspektiften analiz edebilmeli, yatırım araçlarına ve metodlarına hakim olmalı ve dünya piyasalarındaki gelişmelere hızlı reaksiyon göstermelisiniz. Bu gereksinimlere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız eğer, tam da bu noktada bir diğer yol karşınıza çıkar: Portföy yönetimi.

Portföy Yönetimi kavramına gelmeden önce adım adım gidelim ve “Portföy” nedir, bundan bahsedelim.

Portföy Nedir?

Gerçek veya tüzel kişiler yatırım yapmak ve bu yatırımdan kazanç sağlamak amacıyla servetlerini çeşitli şekillerde tutarlar:

• Nakit para
• Altın ve döviz
• Tahvil
• Hisse senedi
• Vadeli mevduat
• Bono
• Gayrimenkul

Portföy, gerçek veya tüzel kişilerin elinde tuttuğu yukarıdaki yatırım araçları servetlerinin bütününe denir.

Portföy Yönetimi Nedir?

Portföy Yönetimi, gerçek veya tüzel kişilere ait bahsi geçen bu portföyleri vekil sıfatıyla yöneten kişi/kurumların/araçların yaptığı işin tanımına verilen addır.

Portföy yöneticileri bireysel kişiler için veya büyük bir firmanın veya finansal kurumun bir parçası olarak çalışabilir ve birileri adına portföy yönetimi gerçekleştirebilirler.

Portföy yönetimi, yatırımcının kazanç beklentisine, vadesine ve risk profili baz alınarak oluşturulur ve ilgili kişiler tarafından yönetilir. Riskin en aza indirilmesi ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarılmasının hedeflendiği bir yatırım politikası gözetilmektedir.

Ayrıca, portföy yöneticileri eğer gerçek bir kişi veya kurum ise zamanlarının çoğunu güncel olayları ve yatırımın yapılacağı finansal piyasayı araştırarak geçirirler. Riski dengelemenin söz konusu olduğu bu önemli görevde, istenilen yatırım süresine uygun portföyler oluşturulması, yönetilmesi, söz konusu portföylerin takip edilmesi tüm bu yelpazede fırsatları ve tehditleri tartma yeteneği gerektirir.

Alien Broker profesyonel fon yönetimi için aracı bir platformdur. Profesyonel fon yöneticisi olan kripto para trader’ları ile yatırımcıları bir araya getirir. İstikrarlı ve başarılı trader’ları Trader Listesi’nden görüntüleyebilir ve istediğiniz trader’ın işlemine abone olabilirsiniz.