Teknik Analiz > RSI ve Stokastik RSI Nedir?


RSI ve ondan uyarlanan Stokastik RSI Welles Wilder tarafından yayınlandığı ilk andan beri teknik analiz tutkunları trader’lar tarafından çokça kullanıldı.

Trader’lar tarafından kullanılan en popüler göstergelerden olan RSI ve göstergenin göstergesi olan Stokastik RSI bu yazımızın konusu. Bu yazıyla beraber her iki kavramında detaylarını öğrenmiş ve daha fazlasını öğrenmek için hazır olacaksınız.

RSI Nedir?

RSI (Relative Strength Index), yani Göreceli Güç Endeksi bir paritenin son fiyat değişikliklerinin hızını ve büyüklüğünü ölçerek trader’ların piyasa momentumunu yakalamalarına yardımcı olan bir göstergedir. 

RSI, kripto para piyasası, hisse senetleri, döviz, vadeli işlemler dahil olmak üzere çok çeşitli varlık sınıflarının ticaretinde uygulanır. Daha çok kısa ve orta vadeli analizlerde kullanılmaktadır.

Welles Wilder tarafından 1978 yılında geliştirilen RSI, trader’ların en sık kullandığı göstergelerden biridir.

RSI, iki uç arasında bir çizgi grafiği (“osilatör” olarak bilinir) olarak görüntülenebilir. Bu çizgi endeksin 0-100 arasında ifade edilecek şekilde hesaplanmasını sağlar. Gösterge çizgisinde 0 ile 100 arasında 75 seviyeleri aşırı alım talebi, 25 seviyeleri ise aşırı satış talebi gösterir.

RSI, bir paritenin belirli bir periyotta nasıl performans gösterdiği incelenmesi için geliştirilmiş bir araçtır. Trader’lar aşırı satılmış/alımlı piyasaları tanımak ve ne zaman pozisyon açacağına karar vermek için RSI kullanır.

Stokastik RSI Nedir?

Stokastik RSI, Göreceli Güç Endeksi’nden (RSI) türetilmiştir ve teknik analizde RSI göstergesi üzerinde stokastik bir hesaplama yapmak için kullanılır. Stokastik RSI Göreceli Güç Endeksi’nden türetilmesi nedeniyle göstergenin göstergesi olarak kabul edilir. 

Tushar S. Chande ve Stanley Kroll tarafından 1994 yılında geliştirilen Stokastik RSI, stokastik osilatör formülünün Göreceli Güç Endeksi’ne (RSI) uygulanması sonucu ortaya çıkmıştır.

Bilmeyenler için ise osilatör, zaman içinde iki ana nokta arasında değişen ve piyasa koşullarını belirleyen teknik göstergelerdir. Piyasanın aşırı alım mı yoksa aşırı satım mı olduğunu gösterirler.

Stokastik RSI aynı RSI gibi bir paritenin belirli bir dönem içindeki en yüksek ve en düşük noktalarıyla beraber kapanış fiyatını dikkate alır.

Stokastik RSI formülü aşağıdaki gibidir.

Stok RSI = (Mevcut RSI - En düşük RSI)/(En yüksek RSI - En düşük RSI)

Stokastik RSI trader’lar tarafından teknik analizde sıkça kullanılırken, bu gösterge son derece değişken olduğundan dikkatli olunmalıdır.

Grafik Üzerinde Kullanımı

RSI’nin BTC paritesi üzerinde görünümü. RSI grafiğinde alt sınır 30 iken üst sınır 70’i ifade eder ve çizginin %30 - %70 oranları arasında kalması beklenir.

RSI’nin BTC paritesi üzerinde görünümü. RSI grafiğinde alt sınır 30 iken üst sınır 70’i ifade eder ve çizginin %30 - %70 oranları arasında kalması beklenir.

Tradingview’da RSI’yi istediğiniz paritede görüntülemek isterseniz Göstergeler kısmından Göreceli Güç Endeksi (RSI)’ni, Stokastik RSI için de yine Göstergeler kısmından Stokastik RSI diyerek istediğiniz paritenin Stokastik RSI’sini kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıyla beraber RSI ve Stokastik RSI kavramları üzerine durduk ve bu kavramların ne olduğunu öğrendik.

Göstergelerle ilgili daha fazla bilgi almak için Hareketli Ortalama ve türleriyle ilgili aşağıdaki yazıları da okumayı unutmayın!

Hareketli Ortalama Nedir?
• Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nedir?
• Üstel Hareketli Ortalama (EMA) Nedir?