Teknik Analiz > Takoz Formasyon Uygulamaları Nedir?


Takoz formasyonu trader’lar tarafından çok sık kullanılmayan ve üçgen formasyonlara benzeyen bir formasyon türüdür. Trendin gideceği yönü belirlemek açısından yardımcı olur.

Bu yazıyla beraber takoz formasyonu ve takoz formasyonu türlerini öğrenmiş ve grafik üzerinde kolaylıkla tespit edebiliyor olacağız.

Takoz Formasyon Nedir?

Takoz formasyonu yükseliş ve düşüş trendlerinde ortaya çıkabilir ve üçgen formasyonuna benzer. Alçalan Takoz Formasyonu ve Yükselen Takoz Formasyonu olmak üzere ikiye ayrılır. 

Takoz formasyonunda, formasyonu oluşturan çizgiler ok şeklinde gittikçe daralır, daraldıkça da işlem hacmi düşer. Bu da şunu ifade etmektedir: Birazdan detayına ineceğimiz yükselen takozda alıcılar, alçalan takozda ise satıcıların isteği azalır.

Takoz formasyonlar 2-3 hafta ile birkaç aylık süreçte oluşurlar. 

Alçalan Takoz Formasyonu

Alçalan takoz formasyonunu örneklerle anlamak için doğrudan aşağıdaki görsel üzerinden gidelim:Görselde solda görülen Yükselen Trend grafiği trendin yükselişini, diğer bir adıyla devamlılığını ifade eder. Yükselen trend yönünde başlayan alçalan grafik başlangıçta kırılır ve fiyat gittikçe düşüş yönünde sıkışır. Takoz şeklini alan ve sıkışan grafik satıcıların yorulması ve alıcıların son bir baskısı (kırmızı nokta) ile yukarı yönlü kırılır ve yükselen trende geçer.

Görselde sağda görülen Düşüş Trend grafiği ise trend değişikliğini, diğer bir adıyla tersine trendi ifade eder. Düşüş trendinin takoz kısmına bakıldığında soldaki Yükselen Trend ile aynı olduğu gözükür. Fark ise şudur: Başlangıç noktası olan trendin yönü. Düşüş yönünde başlayan Düşüş Trendi, durmadan sıkışan ve takoz şeklini andıran fiyatın kırmızı ile işaretlenen noktada satıcıların yorulmasıyla kırılıma geçer ve alıcılar bastırır. Aşağı yönlü trend kırılır ve fiyat yükselişe geçer.

Yani özetle trendin başlangıcı yükseliş ise ve alçalan bir takoz görülüyor ise fiyat kırılacak ve yükselişe geçecektir. Eğer trendin başlangıçı düşüş ise ve alçalan takoz görülüyor ise fiyat yine yükselişe geçer ve Alçalan Takoz uygulanmış olur.

Yükselen Takoz Formasyonu

Yükselen takoz formasyonunu da örneklerle anlamak için doğrudan aşağıdaki görsel üzerinden gidelim:Görselde solda görülen Yükselen Trend grafiği trend değişikliğini, diğer bir adıyla tersine trendi ifade eder. Yükselen trend yönünde başlayan ve gittikçe sıkışarak yükselen grafik alıcıların yorulması ve satıcıların son bir baskısı (kırmızı nokta) ile kırılır ve düşüş yönünde trende geçer.

Görselde sağda görülen Düşüş Trendi grafiği trendin düşüşünü, diğer bir adıyla devamlılığını ifade eder. Alçalan trend yönünde başlayan grafik başlangıçta kırılır ve hafiften yükselişe geçer. Bu yükseliş sıkışarak, takoz şeklini alarak gerçekleşir ve en son (kırmızı ile işaretlenen noktada) kırılarak düşüşe geçer.

Yani özetle trendin başlangıcı yükseliş ise ve yükselen bir takoz görülüyor ise fiyat gittikçe sıkışarak en son kırılacak ve düşüşe geçecektir. Eğer trendin başlangıçı düşüş ise ve yükselen takoz görülüyor ise fiyat belli bir noktada kırılır ve yine düşüşe geçer. Böylelikle Yükselen Takoz uygulanmış olur.

Sonuç

Bu yazıda Takoz formasyonun ne olduğunu öğrendik ve grafik üzerinde örneklerine değindik. 

Unutulmamalıdır ki diğer tüm teknik analiz konuları gibi formasyonlarda da yüzde yüz gerçekleşecek garantisi verilemez. Sadece bir grafik şekline bakarak değil birçok konuda bilgi birikiminizi artırarak bu konuda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

Teknik analiz konulu diğer yazılarımızı okumak için Alien Akademi’yi ziyaret edebilirsiniz.