Teknik Analiz > Teknik Analiz Nedir?1800’lerin sonlarında, Amerika’nın üstünde ekonomik çöküşün habercisi kara bulutlar dolaşmaktaydı. Hisse senetlerinin yatırımcı için bir cazibesi kalmamaya başlamış, dönemin fon yöneticileri yatırımları artırmak için yeni yöntemler arayışına geçmişti. O yıllarda finansçı ve gazeteci Charles Dow, arkadaşı Eddie Jones ile muhabirlik yaptıkları haber ajansından ayrıldılar. Piyasanın bu durgunluğunda bir fırsat görmüşlerdi. Beraber Dow Jones Company’i kurdular. Hemen sonrasında şehrin finans merkezine piyasadan toplanan haberleri ulaştırdıkları Wall Street Journal, yayın hayatına başladı. 


Charles Dow, bu finans gazetesinde çeşitli makaleler yayınladı. Dow Teorisi, Charles Dow’ın yayınladığı bu makaleler ile doğdu. Teori hiçbir zaman kitap olarak yayınlanmadı fakat makalelerin derlenmesi ile ortaya sunuldu. Makalelerin bir araya gelmesi ve önemli araştırmacıların yıllar süren katkısıyla beraber teknik analiz, yüzlerce çeşidi ve enstrümanı ile günümüzdeki halini aldı.

Teknik analizin doğuşuna sebep olan Dow Teorisi’ne değindiğimize göre yazı başlığında vaat ettiğimiz konuya, teknik analizin tanımına gelelim.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, istatistiksel eğilimleri analiz edip, finansal piyasalardaki geçmiş fiyat ve geçmiş işlem hacmini baz alarak geleceğe dair yatırım stratejisi oluşturma yöntemidir.

Bir trader’ın piyasanın geçmiş fiyatlarını doğru analiz edebilirse, gelecekteki fiyat yörüngeleri için oldukça doğru bir tahminin oluşturabileceği fikrine dayanır. Derinlemesine bir iktisat bilgisi gerektirmez. Finansal piyasalardaki hisse senetleri ve diğer tüm varlıklara ve farklı zaman aralıklarına uygulanabilir.

Teknik analistler alım-satım işlemleri yaparken televizyonu açık tutmazlar. Onun yerine grafikleri okurlar. Grafik okuma, pozisyona ne zaman girilir, ne zaman pozisyondan çıkılır, ne zaman ne yapılmalı gibi soruların cevaplarının keşfedildiği bir süreçtir. Teknik analizciler, dünün, yarın ne olacağına dair izlenimler ortaya koyduğunu ifade ederler.

Temel Analiz ve Teknik Analiz

Teknik analiz her ne kadar derinlemesine finans bilgisi gerektirmese de temel analiz yapılırken bu finans bilgisine ihtiyaç duyulabilir. Temel analiz, piyasanın gelecekteki fiyatını tahmin edebilmek için istatistiklerin yanı sıra ekonomik, politik, çevresel ve diğer faktörleri inceleme yöntemidir. Teknik analiz ise hisse senedinin gerçek değerine odaklanan temel analizin aksine fiyat ve hacime odaklanır. İki analiz türü de ciddi bilgi birikimi isteyen analizlerdir. Her ne kadar birisini tercih edenler tarafından bir diğeri yanlış ve güvenilmez gibi gözükse de biri diğerinin yerine değil, birlikte, tamamlayıcı olarak kullanılmalıdır.

Fakat bu ille de ikisini birden kullanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Tek bir analiz türüne odaklanarak itibar ve yüksek servetler kazanan yatırımcıların sayısı oldukça fazladır. Küçük bir örnek vermek gerekirse, Wall street tüccarı Martin Schwartz ve milyarder Paul Tudor Jones teknik analiz sayesinde mevcut servetlerine ulaşmışlardır. Yatırım gurusu Jim Rogers ile 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından Warren Buffett ise mevcut servetlerini temel analize borçludur.

Özetle teknik analiz ve temel analiz, birbirlerinden farklı tipte finansal analiz metodu olsalar da aynı amaçla kullanıldıkları için bağıntılıdırlar. Bu nedenle tek birini uygulamak yerine ikisini beraber kullandığınızda daha etkili ve doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Finansal piyasalarda kazanç sağlamak için fiyat seviyeleri hakkında doğru tahminlerde bulunmanız gereklidir. Ayrıca, oldukça temkinli ve sabırlı da olmalısınız. Çünkü genellikle kaybederken ya da kazanırken ortaya çıkan duygular yanlış kararlar almamıza yol açar. Arzularınızı bastırmalı, sezgilerinize dayanarak değil tekniğe odaklanarak işlem yapmalısınız.

Teknik analizin faydalarını ve sağlayabileceklerini keşfederseniz, teknik analiz size piyasa hakkında geleceğe yönelik tahminleri altın tepside sunacaktır.

Bu yazıyla beraber teknik analizin ne olduğunu yüzeysel olarak öğrendik. Yüzeysel diyoruz çünkü teknik analiz oldukça geniş bir alandır ve onu kullanabilmek için bir miktar bilgiye ve tecrübeye ihtiyacınız vardır. Alien Broker, kütüphanesinde, teknik analiz tutorial’ları ile gereken bu bilgiyi en sade ve kaliteli şekilde öğrenmeniz için çeşitli yazılar barındırıyor. Tüm yazılar için Akademi sayfamıza göz atmayı unutmayın.