Trader > Trade Yaparken Kaçınmanız Gereken 6 Hata

Kripto para piyasında teknik analiz ile başarılı sonuçlara ulaşmak iyi araçlara, iyi tecrübelere ve iyi bir psikolojiye sahip olduğunuzda kaçınılmazdır. Trader'ların başarısız olmasının çoğu sebebi trade anlamında uzman olamamaktan değil duygularına hakim olamamaktan ve basit şeyleri tekrar tekrar yapmaktan dolayı olur.

Bu yazıda trade dünyasında yapılan ve kaçınmanız gereken 6 hatayı incelemeye karar verdik. Umarız bu yazıyla beraber buradaki hataların farkına varır ve düzeltmek için adımlar atarsınız.

İşte trade yaparken kaçınmanız gereken 6 hata ve çözümü:

1. Araştırma Yapmamak

İlgilendiğiniz kripto para birimini bilmeden, piyasa araştırması yapmadan ve grafikleri incelemeden trade yapmak sık yapılan hatalardan biridir.

Bir pariteyle ilgili ne çok şey bilir ve araştırırsanız o paritenin kendisini de o kadar çok iyi anlarsınız ve gelecekteki fiyatı hakkında tahminlerde bulunabilirsiniz.

Ticaret yapmak istediğiniz kripto para birimi hakkında grafiksel araştırma yapın ve neyi alıp sattığınızı bilin.

2. Duygularınıza Yenik Düşmek

Duygularınızla trade yapmak genellikle başarısızlığa yol açar. Trader'lar bir zarara uğradığında zararlarını telafi etmek için yeni pozisyonlara agresifce girer ve bu daha büyük zararlara yol açar.

Kripto piyasasında trade teknik analiz ile, kimi zaman da teknik analiz ve temel analizin birleşmesi ile yapılır. Grafikleri yorumlayarak, analizle ve gözlemle. Duyguyla değil.

3. Birçok Paritede İşlem Yapmak

Multi-tasking kavramı bir kişinin birden fazla görevi aynı anda gerçekleştirmesi anlamına gelir. Her ne kadar multi-tasking iyi yapıldığında çok önemli bir yetenek olsa da trade dünyasında dikkatli olunmazsa birçok paritedeki mal varlıklarınızı aynı anda kaybetmenize yol açabilir.

Trader, işlem yaptığı pazarda bilgisel anlamda olgunlaşmalı ve deneyim kazanmalıdır. Birden fazla pazarda aynı anda işlem yapmak hem o işlemlerin takibini zorlaştırır hem de bilgi eksikliğinden yanlış kararlar alınmasına yol açar.

4. Hatalardan Ders Çıkarmamak

Kripto para ticareti yaparken de hayatın herhangi bir alanında da sık yapılan hatalardan biri bir hatayı tekrar tekrar yapmaktır. Hatalar öğrenmemizi sağlar. Hata yaparak öğreniriz ve bu öğrenmeden yola çıkarak da kendimizi ilgili konuda daha iyi hale getiririz.

Kripto para piyasasında da hatalarınızın üzerine düşünmeli ve sabırlı olmalısınız. Nerede hata yaptınız? Bunu yapmanıza ne sebep oldu? Nasıl bir daha bunu yapmayarak avantajlı hale gelirsiniz?

Düşünün ve araştırın.

5. Yanlış Şeyi Beklemek

Hiç gelmeyecek bir sinyal beklemek trader’lar arasında oldukça yaygındır. Sabırlı olmak her ne kadar başarılı bir trader olmanın yapı taşlarından olsa da sabra yanlış açıdan bakmak tehlikelidir.

Piyasayı iyi gözlemlediğinizde olmayacak bir şeyin olması için inat etmemeye ve piyasanın gidişatına ayak uydurmaya çalışmalısınız.

6. Her An Trade Yapmak

Her an piyasada bulunmak ve her an trade yapma psikolojisi sizi yanlış kararlar almaya sevk edebilir. Durmadan trade yapma isteği belki işlem yapmamanız gereken noktalarda gereksiz işlem yapmanıza ve mal varlığınızı kaybetmesine yol açar.

Trade yaparken bu konuyu hayatınız yegane amacı haline de getirseniz bazen piyasalardan uzaklaşmanız bütünü görmeniz konusunda daha sağlıklı olabilir.

Sonuç

Son senelerde kripto paralar ve popülerliği güçlü bir yükselişte. Trade yaparken yukarıda listelediğimiz kurallara sadık kalmanız ve trade yapmak için güne her başladığınızda bunları unutmamanız çok önemli.

Trade ve trader’lar için yazdığımız diğer yazılar için Alien Akademi'yi ziyaret etmeyi unutmayın.