Teknik Analiz > Üçgen Formasyonu Nedir?


Teknik analizde yön gösterici formasyonlar bize trend değişimleri veya devamı ile ilgili paritenin hareket alanı konusunda bilgi verir. Formasyonları teknik analizde kullanarak doğru tahminler yapabilmek için formasyon çeşitlerini bilmeli ve sonrasında grafik üzerinde tespit etmeyi öğrenmelisiniz.

Bu yazıda Üçgen formasyon uygulamalarını ayrı ayrı öğreneceğiz ve grafik üzerinde nasıl gösterildiğine bakacağız.

Üçgen Formasyon Nedir?

Üçgen Formasyon’ların üç alt türü vardır. Bunlar;

• Simetrik üçgen formasyonu
• Alçalan üçgen formasyonu
• Yükselen üçgen formasyonu
 
Üçgen formasyonlar ilgili paritede zirve ve dip noktaları bir çizgi ile birleştirildiğinde ortaya bir üçgen görünümü çıkıyorsa ortaya çıkar. Tanımlaması en kolay formasyonlardan biridir.

Simetrik Üçgen FormasyonuSimetrik Üçgen formasyonu, zirvelerin sürekli düşerken diplerin sürekli yükseldiği simetrik bir görünümü aldığında oluşur. En az iki dip ve iki tepeden oluşur.

Simetrik üçgen formasyonunda yükselişler ve düşüşler önemli bir hacim halini alamadan yön değiştirir. Trader’lar bu durumda hangi pozisyonu alacağı konusunda kararsız kalırlar. Simetrik Üçgen formasyon trendin bir süre durakladığı, alıcı ve satıcıların hakimiyeti alamadığı kararsızlık dönemleri olarak tanımlanır.

Alçalan Üçgen FormasyonuAlçalan üçgen formasyonunda fiyatlar, satıcıların alıcılardan daha agresif oldukları bir modeli yansıtır. Fiyat sert bir düşüş eğilimindedir. Yukarıdaki resimde görebileceğiniz üzere zirveler hep düşerken dipler hep aynı yerdedir. 

Alçalan üçgen formasyonu, durmadan azalan bir üst eğilim çizgisi ve destek görevi gören düz bir alt eğilim çizgisi ile oluşan bir üçgen formasyonudur. Alçalan üçgende, formasyon ilerledikçe hacimde de bir azalma olması beklenir.

Yükselen Üçgen FormasyonuAlçalan üçgen formasyonunun aksine Yükselen üçgen formasyonu, alıcıların satıcılardan daha agresif oldukları bir fiyat modelini yansıtır. Fiyat sert bir yükseliş eğilimindedir. Aynı yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere düşüşler hep daha azalırken zirveler hep aynı yerdedir.

Yükselen üçgen formasyonu, durmadan yükselen bir alt eğilim çizgisi ve destek görevi gören düz bir üst eğilim çizgisi ile oluşan bir üçgen formasyonudur.

Yükselen üçgen formasyonunda zirvelerin hep aynı fiyat noktasına ulaşması gerekmez fakat fiyatlar birbirine yakın seviyelerde olmalıdır. 

Yükselen üçgen formasyonunda fiyat destek çizgisine en az 3 kez ve direnç çizgisine iki kez (veya destek çizgisine en az iki kez ve direnç çizgisine 3 kez) dokunduğunda yükselen üçgen modelinin geçerli olduğu kabul edilir.

Sonuç

Bu yazıda hisse senedinden kripto piyasalarına birçok piyasada fiyatları daha iyi anlamanıza ve yorumlamanıza yol açacak üçgen formasyonlar ve çeşitlerini öğrendik.

Diğer formasyonlar Alien Akademi’yi ziyaret etmeyi unutmayın!