Teknik Analiz > Yeni Başlayanlar İçin Grafik Türleri: Mum GrafikTeknik analiz ve jargonları kimilerine öğrenmesi zor ve karmaşık gelebilir. Kripto para piyasası özelinde teknik analizin temellerini öğreneceğiniz bu seride durağımız, grafik çeşitlerinin en popüleri olan, mum grafiği.

Trader’lar teknik analizde birçok grafik çeşidi kullanmaktadır. Farklı zaman dilimlerine göre özelleştirebildiğiniz bu grafik çeşitleri, piyasanın seçtiğiniz zaman aralığındaki haline nasıl ulaştığı konusunda size bilgi verir.

Teknik analistler tarafından en çok kullanılan grafik türleri çizgi grafik, çubuk grafik ve mum grafiktir. Her bir grafik türü size yapılan analizin kapsamına göre ipuçları verir.

Mum Grafik Nedir?

Teknik analistlerin sıklıkla kullandığı bir grafik türü olan mum grafik, finansal kripto para piyasa analizinde yaygın olarak kullanılan bir analitik araçtır. Seçilen zaman aralığında birçok mum çubuğu bir araya gelerek mum grafiği halini alır.

Mum çubukları seçili zaman aralığının açılış, kapanış, en yüksek ve en düşük değerlerini verir. Dünyada en çok kullanılan grafik türü olan mum grafik, piyasada neler olduğunu bir bakışta kolayca görebilmenizi ve teknik analiz yöntemlerinin mum grafiği üzerinde daha kolay uygulanabilirliğini sağlar.

Bir mum çubuğu,

• Açılış ve kapanış fiyatları arasındaki farkı gösteren bir gövdeden,
• Bu gövdenin üstünde ve altında uzunlamasına yer alan, o çubuğun seçilen zaman aralığında geldiği en yüksek ve en düşük değeri gösteren bir fitilden oluşur.Yukarıdaki görselin; 

• Sol tarafında yer alan yeşil mum çubuğunda da görüleceği üzere, kapanış fiyatının açılış fiyatının üstünde olduğu bir mum yükselişi,
• Sağ taraftaki kırmızı mum örneğinde görüleceği üzere de kapanış fiyatının açılış fiyatının altında olduğu bir mum durumu ise düşüşü gösterir.

Yükseliş bazı grafiklerde yeşil veya içi boş (beyaz) şeklinde, düşüş ise kırmızı veya içi dolu (siyah) şeklinde gösterilebilir. Fakat modern finansal platformlarda ve kripto para borsalarında genellikle yükseliş ve düşüşü, yeşil ve kırmızı şeklinde görürsünüz.

Mumların Bölgesel İncelemesi

Birkaç basit örnekle mum çubuklarının bölgesel incelemesine ve jargonlarına değineceğiz. Mumu bölgelerine ayırmak, mum çubuklarını daha yakından tanıyabilmemizi sağlayacak. Yukarıdaki görsel bir yükseliş mum çubuğunun yapı taşlarını ifade eder. Bu numaralandırmaların tanımları ise şu şekildedir:

1 - Mum rengi yeşil olduğu için, bu mum çubuğu yükselişi ifade eder.
2 - Mumun açılış yaptığı seviyeyi ifade eder.
3 - Mumun kapanış yaptığı seviyeyi ifade eder. Kapanış açılıştan yukarıda olduğu için bu mum çubuğu yükseliş mumudur. Çünkü, fiyat belli bir seviyede açılmış ve ilgili zaman diliminde yükselmiştir.
4 - İlgili zaman diliminde görülen en yüksek fiyat seviyesini ifade eder. Yani, o zaman diliminin herhangi bir vaktinde fiyat seviyesi en yüksek seviyeyi görmüş fakat finali, kapanış (3 nolu şekil) seviyesinden yapmıştır.
5 - İlgili zaman diliminde görülen en düşük fiyat seviyesini ifade eder. Yani, o zaman diliminin herhangi bir vaktinde fiyat seviyesi en düşük seviyeyi görmüş fakat finali, kapanış (3 nolu şekil) seviyesinden yapmıştır.Yukarıdaki görsel bir düşüş mum çubuğunun yapı taşlarını ifade eder. Bu numaralandırmaların tanımları ise şu şekildedir:

1 - Mum rengi kırmızı olduğu için, bu mum çubuğu düşüşü ifade eder.
2 - Mumun açılış yaptığı seviyeyi ifade eder.
3 - Mumun kapanış yaptığı seviyeyi ifade eder. Açılış kapanıştan yukarıda olduğu için bu mum çubuğu düşüş mumudur. Çünkü, fiyat belli bir seviyede açılmış ve ilgili zaman diliminde düşmüştür.
4 - İlgili zaman diliminde görülen en yüksek fiyat seviyesini ifade eder. Yani, o zaman diliminin herhangi bir vaktinde fiyat seviyesi en yüksek seviyeyi görerek yükseliş gider gibi olmuş fakat finali, kapanış (3 nolu şekil) seviyesinden yapmıştır.
5 - İlgili zaman diliminde görülen en düşük fiyat seviyesini ifade eder. Yani, o zaman diliminin herhangi bir vaktinde fiyat seviyesi en düşük seviyeyi görmüş fakat finali, kapanışı biraz daha yukarıda, (3 nolu şekil) seviyesinden yapmıştır.

Nedir bu Ayı ve Boğa?Teknik analizin en sevilenleri de boğa ve ayı jargonlarıdır. Görsel 4’de gördüğünüz yeşil mum veya yükseliş mum çubuğu Boğa Mumu’nu, kırmızı mum veya düşüş mum çubuğu ise Ayı Mumu olarak adlandırılır.

Fakat belirtilmesi gerekir ki her yeşil mum Boğa Mumu, her kırmızı mum da Ayı Mumu olarak adlandırılamaz.

Bir mum çubuğunun boğa veya ayı mumu olması kapanış yaptığı bölge ile alakalıdır. Bir mum kırmızı halde boğa, bir mum yeşil olduğu halde ayı mumu olabilir.Yukarıda da görüleceği üzere, soldaki mum çubuğunun kapanış yaptığı yer açılıştan aşağıda olması nedeniyle kırmızı, yani düşüş mumudur. Fakat mumu bölgesel olarak incelediğimizde mum çubuğunun boğa bölgesinde olduğu görülmektedir. Seçili zaman aralığında değer ayı bölgesine kadar inmiş olsa da kapanışı boğa bölgesinde yapmıştır. Fakat halen bir kırmızı mumdur. 

Sağdaki mum çubuğunda da aynı durumun tersi gözlemlenmektedir. Mum çubuğunun kapanış yaptığı yer açılıştan yukarıda olması nedeniyle yeşil, yani yükseliş mumudur. Fakat mumu bölgesel olarak incelediğimizde mum çubuğunun ayı bölgesinde olduğu görülmektedir. Seçili zaman aralığında değer boğa bölgesine kadar çıkmış olsa da kapanışı ayı bölgesinde yapmıştır. Fakat halen yeşil bir mumdur.